Ako správne hustiť šitú loptu na futbal , na hádzanú a šitú loptu na volejbal


Loptu ponechajte v miestnosti s teplotou 15 a viac st.C po dobu 12 a viac hodín /platí hlavne v zimnom období/. Lopta hustiť iba kovovou ihlou. Ihla musí ľahko vkĺznuť do ventilu. Ak to nie je možné, tak prosím ihlu jemne potrieť olejčekom / stačí aj jemne navlhčiť vodou/. Ihlu zastrčiť celú. Nezasúvať ihlu násilím. Nepoužívať zdeformovanú ihlu.


Lopta nahustiť na maximálny tlak 0,3 kg/cm2 pre loptu na futbal / loptu hádzanú 0,2, volejbal 0,12/. Ponechať na 12-24 hodín, natvarovať“.


Lopta dohustiť na požadovaný tlak. Dostačujúca je max.0,6 kg/cm2 pre futbal /hádzanú 0,4, volejbal 0,17-0,25/. Pri tomto tlaku má lopta už požadovaný odskok /volejbal - je príjemný na dotyk/, guľatosť a šetrí švy. Pri vyššom nahustení švy môžu viac „vystúpiť“ a tým aj skrátiť životnosť lopty. Pri hraní na mokrom povrchu a pod., loptu osušiť savou handričkou a ponechať vyschnúť v miestnosti o teplote 15 a viac st.

Nikdy loptu neprehusťovať. Môže dôjsť k deformácii lopty, k vystúpeniu švov a ich popraskaniu. Ideálna je lopta hustiť pomaly /hustilka, pomalý kompresor - nedôjde k „otvoreniu švov“ /.